Başarısız kripto borsası FTX'in bir milyondan fazla borcu var

Başarısız kripto borsası FTX’in bir milyondan fazla borcu var

İflas dosyalarına göre, kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından bir milyondan fazla kişi ve işletmeye borçlu olunabilir.

FTX’in bir saldırıya uğradığı ve şirketten milyonlarca dolarlık kripto para aldığına dair raporlar da var.

Bu işte parası olan kişiler için endişe verici bir dönem.

Birleşik Krallık’ta, kripto varlıkları büyük ölçüde düzensizdir ve uzmanlar ve mali gözlemciler, tüketiciler için çok az koruma olduğu konusunda uyarmaktadır.

Gözlemcilerin kripto yatırımlarının riskine ilişkin güçlü uyarılarına rağmen, Birleşik Krallık’ta yaklaşık 6,7 milyon kişi, nüfusun onda birine yakın bir oranda kripto varlıklarına sahip veya satın almış durumda.

Eylül ayında, mali gözlemci Mali Davranış Otoritesi (FCA), FTX’in İngiltere’de izni olmadan mali hizmetler veya ürünler sağlayabileceği konusunda uyardı. Açıkça şöyle dedi: “İşler ters giderse paranızı geri almanız pek mümkün değil.”

Artık FTX tasfiyesiyle ilgili bir sayfası var. Yine, mesaj, ona yatırım yapanlar için seçeneklerin sınırlı olduğudur.

Düzenleme gerekli
Milyarlarca dolarlık borsanın çöküşü hakkında sorulan İngiltere Merkez Bankası Başkanı, bunun ekonominin geneli için risk oluşturmadığını söyledi.

Andrew Bailey, “FTX’ten sistemik bir serpinti dediğim şeyi hiçbir yerde tespit etmedim,” dedi ve Birleşik Krallık’taki faaliyetinin “çok önemli olmadığına” dikkat çekti.

Küresel düzenleyicilerin kripto varlıklarının gözetimini iyileştirmek için “çok iş yaptığını” da sözlerine ekledi.

“Bu ülkede kripto para sahipliği var kuşkusuz, özellikle okullara gittiğimde bana soruluyor aslında, ilginç bir şekilde” dedi.

“Bu, rahat edebileceğimiz bir konu değil ve sizi temin ederim ki, bu konuda rahat değiliz.”

FTX durumunda en azından bir tasfiye süreci var, bu da firmanın kalıntılarını borçlu olduğu kişiler arasında paylaştıracak.

Ve kurucu Sam Bankman-Fried bir tweet’te “amacım – tek hedefim – müşteriler tarafından doğru olanı yapmak” olduğunu iddia etti.

Diğer birçok durumda bir iflas süreci bile yoktur.

Kaybolan hareket
Liverpool Üniversitesi’nde Finansal Teknoloji alanında Doçent olan Gavin Brown, “başarısız olan borsaların %42’sinin iz bırakmadan ortadan kaybolduğunu” öne süren yakın tarihli bir rapora işaret etti.

Ama iflas pek rahatlık sağlamayabilir.

Profesör Brown BBC’ye şunları söyledi: “Borsanın başarısız olması, hatta iflas etmesi durumunda, kayıplar için kancayı takanlar yatırımcılardır.”

O ve diğer uzmanlar, bir kripto işinden geriye kalanlar alacaklılar arasında paylaştırıldığında genellikle küçük yatırımcıların sıranın arkasına gideceği konusunda uyardı.

Uzmanlar çok paranın geri geleceğinden şüphe ediyor. Kripto blog yazarı ve yazar David Gerard, “Talihsiz haber şu ki, para tamamen gitti. Artık orada değil. Yatırımcılar dolardan kuruş beklemeli” dedi.

Bay Gerard, bu başarısızlıkların birçoğunda “gerçek yükümlülükler ancak hayali varlıklar” olduğunu ve varlıkların büyük bir kısmının “sahte bir değer atadıkları FTX’in FTT belirteci gibi” borsaların kendi belirteçlerinde olduğunu savundu. milyarlar”.

yardım aranıyor
FCA, mali durumları hakkında endişelenen kişilerin devlet destekli bir kuruluş olan Moneyhelper’a gitmeleri gerektiğini söylüyor. Ancak Moneyhelper bir tavsiye hizmetidir ve yalnızca birikimleriniz bittiğinde nasıl hayatta kalacağınız konusunda rehberlik sunabilir.

Bazı ana akım yatırımlarda, örneğin bir banka veya inşaat kooperatifi gibi bir kurum çökerse Mali Hizmetler Tazmin Planı (FSCS) aracılığıyla tazminat almak mümkündür.

Ancak FSCS, İngiltere’de düzenlenmiş bir finansal ürün olmadığı için kripto varlıklarını korumadığını söylüyor – yapabileceği tek şey tüketicileri risklere karşı uyarmak ve yatırımlarının program tarafından korunup korunmadığını kontrol etmek için araçlar sağlamak.

Kuruluş, kripto para biriminin tüketicilerin her hafta müşteri hizmetleri ekibi, sosyal medya aracılığıyla veya web sitesinde bilgi ararken sorduğu bir şey olduğunu söylüyor.

Web sitesinde aranan en popüler kelimelerden birinin “kripto” olduğunu söylüyor.

Çok fazla seçenek yok
Hukuk firması Freeths’in finansal hizmetler ortağı Daniel Seely, BBC’ye şunları söyledi: “Kısa cevap, pek fazla başvuru yolu olmadığıdır.”

Birkaç istisna dışında, kripto varlıkları büyük ölçüde düzenleyicilerin ve gözlemcilerin – örneğin Finansal Ombudsman Hizmeti – kapsamı dışında kalıyor ve bu nedenle tüketicilerin “diğer ürünlerle aynı şekilde rücu etme hakları yok”.

Bay Seely, tüketicilerin, aracılar veya mali danışmanlar gibi bir yatırıma dahil olan taraflara karşı hukuk davası açmayı düşünebileceğini öne sürdü, “ancak gerçekçi olarak, yatırımların planlandığı gibi gitmediği bir durumsa, şu anda kayıpları telafi etmek için yapabilecekleri çok az”.

Şu anda parlamento tarafından incelenmekte olan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası, kripto için bazı ek düzenlemeler getirmeye başlayacak, ancak bu arada Bay Seely, bunun “tüketiciler için çok riskli bir alan” olmaya devam ettiğini söyledi.

Similar Posts