Bitcoin nasıl çalışır?

Bitcoin nasıl çalışır?

Bitcoin’in merkezi olmayan bir ödeme sistemi oluşturmak için bir araya gelen üç ayrı bileşeni olduğunu anlamak önemlidir:

  • Bitcoin ağı
  • Bitcoin ağının bitcoin (BTC) olarak adlandırılan yerel kripto para birimi
  • Bitcoin blok zinciri

Bitcoin, kullanıcıların – tipik olarak ağdaki diğer kişilerle bitcoin alışverişi yapmak isteyen bireyler veya kuruluşlar – işlemleri yürütmek ve doğrulamak için aracıların yardımına ihtiyaç duymadığı eşler arası bir ağ üzerinde çalışır. Kullanıcılar, bilgisayarlarını doğrudan bu ağa bağlamayı ve tüm tarihsel bitcoin işlemlerinin kaydedildiği genel defterini indirmeyi seçebilirler.

Bu halka açık defter, “dağıtılmış defter teknolojisi” olarak da adlandırılan “blok zinciri” olarak bilinen bir teknolojiyi kullanır. Blockchain teknolojisi, kripto para birimi işlemlerinin değişmez, şeffaf bir şekilde doğrulanmasına, saklanmasına ve sıralanmasına olanak sağlayan şeydir. Değişmezlik ve şeffaflık, sıfır güvene dayanan bir ödeme sistemi için hayati derecede önemli kimlik bilgileridir.

Yeni işlemler onaylandığında ve deftere eklendiğinde, ağ, en son değişiklikleri yansıtmak için defterin her kullanıcının kopyasını günceller. Bunu, erişimi olan herhangi biri içeriğini düzenlediğinde otomatik olarak güncellenen açık bir Google dokümanı olarak düşünün.

Adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin blok zinciri, kronolojik olarak sıralanmış “bloklar” – bitcoin işlem verilerini içeren kod yığınlarından oluşan dijital bir dizidir. Ancak, doğrulama işlemlerinin ve bitcoin madenciliğinin ayrı süreçler olduğunu belirtmek önemlidir. Madencilik, işlemler blok zincirine eklenip eklenmemesine rağmen gerçekleşebilir.

Aynı şekilde, Bitcoin işlemlerinde bir patlama, madencilerin yeni blok bulma oranını mutlaka artırmaz. Onaylanmayı bekleyen işlemlerin hacminden bağımsız olarak Bitcoin, blok zincirine yaklaşık her 10 dakikada bir yeni blokların eklenmesine izin verecek şekilde programlanmıştır.

Blok zincirinin halka açık doğası nedeniyle, tüm ağ katılımcıları bitcoin işlemlerini gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve değerlendirebilir. Bu altyapı, çifte harcama olarak bilinen çevrimiçi ödeme sorunu olasılığını azaltır. Çifte harcama, bir kullanıcı aynı kripto para birimini iki kez harcamaya çalıştığında gerçekleşir.

1 bitcoin’e sahip olan Bob, bunu hem Rishi’ye hem de Eliza’ya aynı anda göndermeye çalışabilir ve sistemin bunu fark etmemesini umabilir.

Geleneksel bankacılık sisteminde mutabakat merkezi bir otorite tarafından yapıldığından çifte harcamanın önüne geçilmektedir. Aynı zamanda iki kişiye aynı tek dolarlık banknotu veremeyeceğiniz için fiziksel nakitle ilgili bir sorun da yok.

Bununla birlikte, Bitcoin, aynı defterin binlerce kopyasına sahiptir ve bu nedenle, tüm kullanıcı ağının, gerçekleşen her bitcoin işleminin geçerliliği üzerinde oybirliğiyle anlaşmasını gerektirir. Tüm taraflar arasındaki bu anlaşma, “uzlaşma” olarak bilinen şeydir.

Bankaların kullanıcılarının bakiyelerini sürekli güncellemesi gibi, Bitcoin defterinin bir kopyasına sahip olan herkes, tüm bitcoin sahiplerinin bakiyelerini doğrulamak ve güncellemekten sorumludur.

Öyleyse soru şu: Bitcoin ağı, dünyanın her yerinde saklanan sayısız kamu defteri kopyası olmasına rağmen fikir birliğine varılmasını nasıl sağlıyor? Bu, “çalışma kanıtı” olarak bilinen bir süreç aracılığıyla yapılır.

İş kanıtı nedir?

İş kanıtı nedir?
İş kanıtı nedir?

Bitcoin ağındaki bilgisayarlar, işlemleri doğrulamak ve ağın güvenliğini sağlamak için çalışma kanıtı (PoW) adı verilen bir işlem kullanır. İş kanıtı, Bitcoin blok zincirinin “uzlaşma mekanizması”dır.

Proof-of-Work, blokaj zincirlerinde çalışan kripto para birimleri için ilk ve genellikle en yaygın mutabakat mekanizması türü olsa da, diğerleri de var — en önemlisi, genel olarak daha az bilgi işlem gücü tüketme eğiliminde olan Proof-of-Stake (PoS). ve dolayısıyla daha az enerji).

Proof-of-work, belirli ağa katkıda bulunanları, yalnızca yeni blokları keşfetmeye muazzam miktarda bilgi işlem gücü ayırarak ağa bağlılıklarını kanıtladıktan sonra – daha yaygın olarak “madenciler” olarak bilinen – “doğrulayıcılar” rolüne yükseltir – bir süreç bu genellikle yaklaşık 10 dakika sürer.

Yeni bir blok keşfedildiğinde, onu madencilik sürecinde bulan başarılı madenci, onu 1 megabaytlık doğrulanmış işlemlerle doldurur. Bu yeni blok daha sonra zincire eklenir ve herkesin defterin kopyası yeni verileri yansıtacak şekilde güncellenir.

Çabaları karşılığında, madencinin ekledikleri işlemlere ekli herhangi bir ücreti tutmasına izin verilir, ayrıca onlara bir miktar yeni basılmış bitcoin verilir. Oluşturulan ve başarılı madencilere verilen yeni bitcoin, “blok ödülü” olarak bilinir.

Tüm Bitcoin kullanıcıları, ödeme doğrulama için sıraya alınmadan önce her işlem gönderdiklerinde (genellikle işlemin boyutuna göre) bir ağ ücreti ödemek zorundadır. Bir mektup göndermek için pul satın almak gibi düşünün.

Bir işlem ücreti eklerken amaç, işleminizin zamanında işlenmesi için diğer ağ katılımcıları tarafından ödenen ortalama ücretle eşleşmek veya onu aşmaktır.

Madenciler, bitcoin ağını doğrulamak için tüm gün makinelerini çalıştırırken kendi elektrik ve bakım maliyetlerini karşılamak zorundadırlar, bu nedenle yeni blokları doldururken mümkün olan en fazla parayı elde etmek için en yüksek ücretlerin eklendiği işlemlere öncelik verirler.

Onaylanmamış işlemlerin madenciler tarafından seçilip blok zincirine eklenene kadar bekletildiği bir bekleme odasına benzetilebilecek Bitcoin mempool’da ortalama ücretleri görüntüleyebilirsiniz.

Daha Fazla Oku:

Bitcoin Nedir? Eksiksiz Bir Kılavuz

Similar Posts