Bitcoin Nedir? Eksiksiz Bir Kılavuz

Bitcoin Nedir? Eksiksiz Bir Kılavuz

2008 yılında, Satoshi Nakamoto adlı takma adlı bir programcı, yeni bir merkezi olmayan dijital para birimini özetleyen 9 sayfalık bir belge yayınladı. Adını Bitcoin koydular.

Bitcoin, yalnızca Satoshi Nakamoto olarak bilinen gizemli bir yaratıcı tarafından 2009 yılında başlatılan, dünyanın ilk başarılı merkezi olmayan kripto para birimi ve ödeme sistemidir. “Kripto para birimi” kelimesi, verilerin şifrelenmesi ve kodunun çözülmesine yönelik bilimsel bir uygulama olan kriptografi kullanılarak işlemlerin güvenli hale getirildiği ve doğrulandığı bir grup dijital varlık anlamına gelir. 

Bu işlemler genellikle, blockchain adı verilen dağıtılmış bir defter teknolojisi aracılığıyla tüm dünyaya dağıtılan bilgisayarlarda depolanır (aşağıya bakın).

Bitcoin, “satoshi” (8 ondalık basamağa kadar) olarak bilinen daha küçük birimlere bölünebilir ve ödemeler için kullanılabilir, ancak aynı zamanda altın gibi bir değer deposu olarak kabul edilir. 

Bunun nedeni, tek bir bitcoin fiyatının başlangıcından bu yana önemli ölçüde artmasıdır – bir sentin altından on binlerce dolara. Bir piyasa varlığı olarak ele alındığında, bitcoin, BTC kısaltma sembolü ile temsil edilir.

“Merkezi olmayan” terimi, kripto para biriminden bahsederken sıklıkla kullanılır ve basitçe, geniş çapta dağıtılan ve tek bir merkezi konumu veya kontrol yetkisi olmayan bir şey anlamına gelir. 

Bitcoin ve aslında diğer birçok kripto para birimi söz konusu olduğunda, onun yaratılmasını, tedarik edilmesini ve güvenliğini yöneten teknoloji ve altyapı, onu yönetmek için bankalar ve hükümetler gibi merkezi kuruluşlara güvenmiyor.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bunun yerine Bitcoin, kullanıcıların eşler arası bir ağ aracılığıyla birbirleriyle doğrudan değer alışverişinde bulunabilecekleri şekilde tasarlanmıştır; tüm kullanıcıların eşit güce sahip olduğu ve ortada hareket eden merkezi bir sunucu veya aracı şirket olmaksızın doğrudan birbirine bağlı olduğu bir ağ türüdür.

Bu, verilerin taraflar arasında sorunsuz bir şekilde paylaşılmasına ve saklanmasına veya bitcoin ödemelerinin gönderilip alınmasına olanak tanır.

Bitcoin ağı (ağ ve teknolojiden bahsederken büyük “B”, gerçek para birimi olan bitcoin’den bahsederken küçük “b” harfi) tamamen halka açıktır, yani dünyada internet bağlantısı ve bunu yapabilen bir cihazı olan herkes connect to it kısıtlama olmaksızın katılabilir. Aynı zamanda açık kaynaktır, yani Bitcoin’in üzerine inşa edildiği kaynak kodunu herkes görüntüleyebilir veya paylaşabilir.

Bitcoin’i anlamanın belki de en kolay yolu, onu para için internet gibi düşünmektir. İnternet tamamen dijitaldir, hiç kimse ona sahip değildir veya onu kontrol etmez, sınırsızdır (yani elektriği ve cihazı olan herkes ona bağlanabilir), 7/24 çalışır ve onu kullanan kişiler birbirleriyle kolayca veri paylaşabilir.

Şimdi, interneti kullanan herkesin onu korumaya yardım edebileceği, çıkarabileceği ve bir bankayı dahil etmek zorunda kalmadan bu parayla doğrudan birbirlerine ödeme yapabileceği bir “internet para birimi” olup olmadığını hayal edin. Bitcoin’in özünde budur.

Fiat para birimine bir alternatif

Fiat para birimine bir alternatif
Fiat para birimine bir alternatif

Nakamoto başlangıçta bitcoin’i geleneksel paraya bir alternatif olarak tasarladı ve sonunda dünya çapında kabul gören yasal bir ihale haline gelmesi ve böylece insanların onu mal ve hizmet satın almak için kullanabilmesi amacıyla tasarladı.

Bununla birlikte, bitcoin’in ödemeler için faydası, fiyat oynaklığı nedeniyle bir şekilde engellendi. Oynaklık, bir varlığın fiyatının belirli bir süre içinde ne kadar değiştiğini açıklamak için kullanılan bir kelimedir. Bitcoin söz konusu olduğunda, fiyatı günden güne ve hatta dakikadan dakikaya önemli ölçüde değişebilir, bu da onu ideal olmayan bir ödeme seçeneği haline getirir.

Örneğin, bir fincan kahve için 3,50 dolar ödemek istemezsiniz ve 5 dakika sonra 4,30 dolar eder. Tersine, kahve teslim edildikten sonra bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde düşerse, tüccarlar için de pek iyi sonuç vermez.

Birçok yönden, bitcoin geleneksel paranın tersi şekilde çalışır: Bir merkez bankası tarafından kontrol edilmez veya yayınlanmaz, sabit bir arzı vardır (bu, yeni bitcoinlerin istenildiği zaman yaratılamayacağı anlamına gelir) ve fiyatı tahmin edilebilir değildir. Bu farklılıkları anlamak, bitcoin’i anlamanın anahtarıdır.

Similar Posts