FTX çöküşünden sonra bilmeniz gerekenler: kripto balonu şimdiden patlıyor

FTX çöküşünden sonra bilmeniz gerekenler: kripto balonu şimdiden patlıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in iflasının ardından, bitcoin (BTC) fiyatı yeniden düştü. Şu anda yaklaşık 16.500 $ – sadece bir yıl önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 66.000 $ ‘dan çok uzak.

Neden bu kadar büyük bir değer düşüşü? Bunun nedeni Binance adlı bir değiş tokuşun (alış ve satış için elektronik bir platform), tether adı verilen bir stablecoin’in (fiyatı ABD dolarına veya başka bir “fiat” para birimine 1:1 sabitlenmiş bir kripto) ve yüksek frekanslı algoritmalar çalıştıran yetenekli profesyonel tüccarlar.

Hisse senetlerinin aksine, bitcoin birçok farklı borsada alınıp satılabilir, ancak Binance tüm kripto pazarının %50’sinden fazlasına sahiptir ve sonuç olarak bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını belirler. Kripto para birimleri satın almak için, tacirlerin fiat parayı tether benzeri bir stablecoin’e dönüştürmesi gerekir.

Bitcoin-tether, Binance’teki tüm ürünler arasında açık ara en büyük hacme sahiptir ve bir dolar genellikle bir tether’e eşit olduğu için, bitcoin-tether ticareti bitcoin’in dolar fiyatını belirler. Ancak bitcoin çöktüğünde, tüm kripto ekosistemi de çöker.

Sorun, Binance’in yalnızca kendi kendini düzenlemesidir, yani ABD’deki Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu veya Birleşik Krallık’taki Finansal Davranış Otoritesi gibi geleneksel piyasa düzenleyicileri tarafından tamamen düzenlenmemiştir. Bu, profesyonel tüccarlar için büyük bir cazibe merkezi çünkü Binance’te düzenlenmiş piyasalarda yasalara aykırı olan yüksek frekanslı fiyat manipülasyonu algoritmaları uygulayabiliyorlar. Bu algoritmalar hızlı fiyat hareketlerine neden olarak Bitcoin’i son derece değişken hale getirebilir.

Bu arada, bir NFT kullanıcısıysanız Discord’un sektörde önemli bir rol oynadığını fark etmişsinizdir.

Binance, diğer tüm kendi kendini düzenleyen kripto borsalarında olduğu gibi, alım satımların takasını ve mutabakatını kendi yapar. Bu, kârlı işlemlerin diğer tarafında yer alan karşı tarafları kaybedenlerin pozisyonlarının genellikle bildirimde bulunulmaksızın otomatik olarak silindiği anlamına gelir.

Normal borsalardan farklı olarak, kendi kendini düzenleyen kripto borsalarının, bir ticaretin hesaptaki teminatın doldurulmasını gerektirecek kadar çok para kaybetmesi durumunda alarm vermesi gerekmez. Bunun yerine, tüccarlar, tasfiye fiyatı adı verilen bir şeyi sürekli olarak izleyerek hesaplarını finanse etmekten yalnızca sorumludur.

Bu, profesyonel tüccarlar tarafından çalıştırılan algoritmalar tarafından otomatik olarak yapılır, ancak profesyonel tüccarların karlarını artırmak için kullandıkları oynaklığı yaratmak için manipülasyon kullanıldığında son derece tetikte olması gereken sizin ve benim gibi sıradan oyuncular için yorucudur.

Profesyoneller birbirlerine karşı ticaret yaptıklarında buna toksik akış denir, çünkü algoritmaları eşit derecede hızlı ve etkiliyse kar şansı 50-50’dir. Profesyonel tüccarlar, muhataplarının sıradan bir yatırımcı olmasını tercih ederler.

Bu endişe verici çünkü Binance sıradan yatırımcıları çekmede son derece başarılı. Bu tür yatırımcılardan aldığı ücretler, çok hızlı büyümesini finanse etti; şimdi kendi stablecoin’i, blok zinciri ve NFT pazarı ile kollara ayrılıyor. Binance, çok etkili bir iş modelini izleyerek kriptonun Amazon’u rolünü pekiştiriyor.

Bazı açılardan, kripto pazarlarındaki mevcut koşullar 2001-2’deki dotcom balonunun patlamasına benzetilebilir. 1999-2000 yıllarında internet girişimlerine akan risk sermayesi, birçok şirketin iflas etmesiyle birdenbire kurudu.

Bu yıl, en büyük kripto hedge fonlarından biri olan Three Arrows Capital, kredilerini temerrüde düşürdü ve büyük kripto kredi şirketleri Celsius ve Voyager, yeni bir türe yönelik bazı beklenmedik ve şok edici saldırıların ardından bitcoin fiyatının düşmesi nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. Terra adında stabilcoin. FTX’in iflasının ardından, Gemini gibi birkaç başka borsa ve Genesis dahil borç verme platformları (gölge bankalar), müşterilerin paralarını çekmelerini engelliyor.

Kripto sektöründe risk sermayesi kuruduğu için, yeni başlayanlar arasında yaygın iflasları hızlandıran bu bulaşmayı daha çok göreceğiz. Blok zincirleri, NFT pazar yerleri, veri toplayıcılar ve analiz şirketlerinin yanı sıra daha fazla borsa ve borç verme platformu tozu ısıracak.

Binance bu kaostan tekel olarak çıkabilir. Ancak şu anda, bu yerleşik olmayan ve kendi kendini düzenleyen şirketin hala sıradan yatırımcılardan ücret gelirine ihtiyacı var ve işini yürütmek için piyasa yapıcılara (borsadaki düşmanca tezgah sahiplerine benzeyen profesyonel tüccarlar) ihtiyacı var.

Tehlike şu ki, artık herkes çok korkmuş durumda, bu yüzden sıradan yatırımcıları çekmenin tek yolu bitcoin fiyatını yeniden yükseltmek. Bu, insanları kripto oyununa geri döndürebilir, ancak volatilite döngüsü devam ederken tasarrufları silinir.

Similar Posts